Licencjonowanie Office 2010 na serwerze terminali

Często pytacie jaką wersję pakietu Office wybrać by móc w pełni legalnie zainstalować go na serwerze terminali. Jak licencjonowany jest Office, jeśli w grę wchodzą połączenia terminalowe na serwerze ?

Zacznijmy od najważniejszej informacji.

Office 2010 w edycji Standard i Professional Plus może być wykorzystywany na serwerze terminali. Obie te edycje występują w programach grupowych np. Open.
Proszę zauważyć że wersje PKC czy też BOX nie umożliwiają nam instalacji oprogramowania Office jeśli serwer pełni rolę serwera terminali.
Nie jest to jedynie ograniczenie licencyjne ale przy próbie instalacji wyżej wymienionego oprogramowania otrzymany również komunikat

“This copy of Microsoft Office Program cannot be used on Terminal Server. Please contact your local authorized Microsoft retailer for more information.”

Jeśli wiemy jaką edycję Office wybrać, pojawia się kolejne ważne pytanie ile tych licencji potrzebujemy zakupić ?

Jak wszyscy wiemy Office jest licencjonowany w modelu na urządzenie. Instalacja Office 2010 na serwerze w żaden sposób nie redukuje liczby licencji jakie potrzebujemy zakupić na końcówki.
Przykład:
Mamy serwer w firmie i 10 komputerów. Chcemy zainstalować Office 2010 na serwerze terminali tak by każdy komputer w firmie mógł korzystać z pakietu biurowego łącząc się zdalnie.

W tym przypadku potrzebujemy zakupić 10 licencji Office 2010 (Standard lub Professional Plus). Proszę pamiętać że nie potrzebujemy dodatkowej licencji na serwer.
Przypominam o tym że do łączenia się zdalnie wymagane są dodatkowe licencje  Remote Desktop Services CAL.

6VC-01164
Microsoft Win Rmt Dsktp Svcs CAL 2008 Sngl OPEN 1 License No Level User CAL

lub

6VC-01161
Microsoft Win Rmt Dsktp Svcs CAL 2008 Sngl OPEN 1 License No Level Device CAL

Co w przypadku jeśli mamy 10 komputerów, które mogą łączyć się terminalowo do serwera ale tylko 5 z nich ma dostęp do Office 2010 na serwerze terminali.
Czy w tym przypadku potrzebuję 10 licencji Office ?

Odpowiedź brzmi NIE.
Kupujemy tyle licencji ile komputerów faktycznie korzysta z oprogramowania Office na serwerze terminali.

Comments are closed.